Vlaamse film in Franse Cinémathèque

Any Way the Wind Blows
Nieuws 05 mrt 2025
Op het Cinémathèque Festival dat van 5 tot 8 maart 2025 in Parijs plaats heeft krijgt de Vlaamse film een bijzondere plaats dankzij het programma Une certaine histoire du cinéma flamand dat docent Wouter Hessels er voorstelt. Daarbij beklemtoont hij de diversiteit van de Vlaamse filmgeschiedenis.

Het uit 8 films bestaande filmpanorama dat Wouter Hessels er presenteert, begint met Meeuwen sterven in de haven van Roland Verhavert, Ivo Michiels en Rik Kuypers. Deze film noir dateert uit 1955 en volgt een vreemdeling die op de dool is in Antwerpen. Alleen een weeskind en twee vrouwen brengen begrip op voor hem. Julien Schoenaerts speelt de hoofdrol en deze film, de eerste Belgische film die geselecteerd werd voor de Cannes competitie, toont een Antwerpen dat nu niet meer bestaat.

Speelfilms

Naast Meeuwen sterven in de haven wordt ook nog De man die zijn haar kort liet knippen vertoond, een magisch-realistische film van André Delvaux gebaseerd op het gelijknamige boek van Johan Daisne en destijds bejubeld door de Franse critici. Van Harry Kümel staan twee films geprogrammeerd: de cultklassieker Les lèvres rouges met Delphine Seyrig en Malpertuis met niemand minder dan Orson Welles in een bijrol. Daens van Stijn Coninx groeide uit tot een Vlaamse klassieker en kreeg een Oscarnominatie. In haar debuutfilm Meisje schildert Dorothée Van Den Berghe een intiem, ontroerend en subtiel portret van drie generaties vrouwen die op een kruispunt in hun leven staan. De speelfilmselectie wordt afgesloten door Any Way the Wind Blows van Tom Barman uit 2023.

Wouter Hessels, docent film en media aan RITCS, ULB en INSAS in Brussel, stelt ook nog twee baanbrekende korte animatiefilms voor: Harpya van Raoul Servais die goed was voor een Gouden Palm in Cannes als beste korte film en Een Griekse tragedie van Nicole Van Goethem waarmee ze een Oscar won voor de beste korte animatiefilm. Tot nog toe de enige Oscar voor een Belgische productie.

DSC 4815

Raf Butstraen

Met decennia filmgeschiedenis op de teller is voormalig filmcriticus Raf Butstraen de geknipte man om het laatste filmnieuws te fileren voor Film Fest Gent.